HABERLER

Comodif ve Bulutistan’dan dijital otomotiv teknolojilerinde dev adım
13.01.2021
BÜLTENE AİT GÖRSELLER
Bültene Ait Dosyalar

Comodif ve Bulutistan'dan dijital otomotiv teknolojilerinde dev adım
 
Comodif ve Bulutistan, bağlantılı araç teknolojileri ve bulut üzerinden yazılım hizmetleri alanında stratejik bir iş birliğine imza atıyor. Otomotivde dijital dönüşüm alanında oluşan bu iş birliği çerçevesinde Comodif Mobilite Platformu, bağlantılı araç ve sürücü davranışı verisini Bulutistan altyapısı üzerinden son kullanıcı uygulamalarında kullanıma hazır bir yapıda müşterilerine sunacak.

Covid-19 etkileri ile ivme kazanan dijital dönüşüm, şirketlere başta güvenlik olmak üzere verimlilik, karlılık vb. sağlıyor. Otomotiv, yarattığı ekosistemle ekonomiye yüksek katma değer sağlayan lokomotif sektörler arasında yer almaya devam ederken bir yandan akıllı ve bağlantılı araç alanında katma değerli uygulamaların sayısının artacağı, bir yandan da bu hizmetlerin pazara çıkışının hızlanacağı bu güç birliğiyle ülkemizin mobilite çözümleri ekosisteminde önemli bir sıçrama gerçekleştirilecek.
 
Comodif CEO'su Serdar Urçar, “Bağlantılı araç teknolojisi çözümlerini hem yerel hem de uluslararası pazarlara stratejik iş ortağımız Bulutistan'ın altyapısı üzerinden yayacağız. Bağlantılı araç teknolojileri ile hem ülkemizdeki hem de dış pazarlardaki araç kullanma deneyimi zenginleşecek, sürüş kalitesi artacak ve yakıt optimizasyonu ile karbon ayak izi azalacak. Bu misyonu hayata geçirmek için en doğru bulut teknolojileri iş ortağını bulduğumuza inanıyoruz.” ifadesiyle iş birliğinin önemine dikkat çekti.
 
Bulutistan CEO'su Begim Başlıgil ise “Bulutistan olarak Comodif'in yeni mobilite ekosistemine getirmiş olduğu vizyonu ve müşterileri için maliyet optimizasyonu sağlayan bağlantılı araç teknolojilerini büyük bir beğeni ile takip ediyorduk. Bu denli yenilikçi bir teknoloji firmasının bulut iş ortağı olarak Bulutistan'ı seçmiş olmasından dolayı gurur duyuyoruz ve iş ortaklığımızın Türkiye'de ve yeni coğrafyalarda büyüyerek devam edeceğine inanıyoruz” cümleleriyle bu iş birliğine dair duygularını dile getirdi.
 
Comodif iş modeli sayesinde son tüketiciye veya çalışanlarına çözüm sunmak için çalışan müşteriler, ilk yatırım maliyetinden ve altyapıya yatırım yapma zorunluluğundan kurtulurken, esnek aylık ödeme yöntemleri ile hiç zorlanmadan iş sürekliliklerini sağlayacak. Aynı zamanda gerçek zamanlı verilerine güvenlik kaygısı yaşamadan ulaşabilecek.
 
Bağlantılı araç servisleri, bulut üzerinden sunulduğunda hem kişilerin araç kullanma deneyimini zenginleştiriyor ve dijitalleştiriyor hem de şirketlere ve filo yöneticilere yakıt tüketimi, bakım maliyetleri, daha üst düzey araç ve sürücü güvenliği gibi konularda verimlilik ve iyileştirme olanağı sağlıyor.
 
Comodif; esnek çözümler sunabilmesi, uluslararası piyasalara açılma vizyonunun örtüşmesi, değerli müşteri referanslarına ve kesintisiz hizmet sunabilecek sağlam bir teknolojiye sahip olması sebepleriyle bu konuda tercihini Bulutistan'dan yana kullandı. Her iki şirketin de globalleşme vizyonlarının olması, Bulutistan'ın Equinix veri merkezi ağını kullanarak beş kıtada 200'den fazla veri merkezine erişilebilmesi yurtdışı açılımı konusunda da tam bir stratejik uyum oluşturdu.
 
Tüm dünyaya bağlantılı mobilite hizmetleri sunma hedefiyle başlanan iş birliğinin yerel pazarda başlangıcı ilk adım olarak konumlanırken, en kısa sürede küresel pazarda da hayata geçmesi planlanıyor.
 
Comodif hakkında
Comodif, 2016 yılında Farplas kuluçka programında yenilikçi bir fikir olarak ortaya çıkmış, Farklabs hızlandırma programı ile ürünleşme ve ticarileşme aşamalarını tamamlamıştır. 2021 yılı başında ayrı ve bağımsız bir şirkete dönüşen Comodif, yeni mobilite ekosisteminde bağlantılı araç teknolojisi çözümleri sunmaktadır. Otomotiv ve Telekomünikasyon sektörlerinin liderleri ile bağlantılı mobilite pazarına öncülük eden ürünlerin, en uygun maliyetle ve çok hızlı bir şekilde Türkiye pazarına sunulmasını sağlamıştır. Bu ürünler sayesinde araç kullanma deneyimi zenginleşmekte, sürüş kalitesi artmakta ve yakıt optimizasyonu ile karbon ayak izi azalmaktadır. 2020 yılında Autotech Breakthrough Awards tarafından yılın bağlantılı araç teknolojileri şirketi seçilmiştir. Bunun yanı sıra yine 2020 yılında Fast Company Türkiye dergisi tarafından düzenlenen IOTAwards yarışmasının StartUp kategorisinde ikinci olmuştur.
 
Bulutistan hakkında
2015 yılında kurulan Bulutistan, regülasyonlara uyumlu yerel veri merkezlerinden sunduğu yenilikçi bilişim servisleriyle son dört yılda en hızlı büyüyen teknoloji şirketidir. Merkezi Türkiye, İstanbul'da yer alan Bulutistan, Equinix Küresel Bağlantı (Cloud Exchange) Ağı'na Türkiye'den entegre ilk şirket olarak bilişim hizmet ihracatını arttırmaya odaklanmış butik bir bulut bilişim platformu olarak katma değerli bulut hizmetleri vermektedir. SAP çözümlerinde derinlemesine uzmanlığa sahip olan Bulutistan, Türkiye ve Avrupa çapındaki kuruluşlara yüksek performanslı, yüksek düzeyde erişilebilir ve yönetilen SAP hizmetleri sunuyor. Deloitte Technology Fast 50 Türkiye 2019 Programı tarafından Türkiye'nin en hızlı büyüyen teknoloji şirketi seçilen Bulutistan, Müşteri İnovasyonuna ve Dönüşümüne Yön Veren Sıra Dışı Servisleri ile 2020 IBM Beacon Ödülü sahibidir. Son dönemdeki başarıları ardından tamamlanan yatırım turunda Ak Portföy Girişim Sermayesi Yatırım Fonları'ndan aldığı güç ile küresel pazarlarda genişleme stratejisini hız vermiştir.