Web sitemizde size en iyi deneyimi sunmak ve trafiğimizi analiz etmek için çerezler kullanıyoruz. Çerezlerin kullanımını ONAYLIYORUM ONAYLAMIYORUM

HABERLER

Sürdürülebilir Evreka çözümleri Nevşehir’de maliyetleri yarı yarıya düşürdü
09.05.2022
BÜLTENE AİT GÖRSELLER
Bültene Ait Dosyalar

Sürdürülebilir Evreka çözümleri Nevşehir'de maliyetleri yarı yarıya düşürdü 

Evreka'nın akıllı şehir teknolojisi çözümlerini tercih eden Nevşehir Belediyesi, bir yandan operasyonlarının maliyetlerini düşürürken, hizmet ve kentsel yaşam kalitesi artırmaya devam ediyor. Görev kontrolü, yakıt takibi, doğru planlama ve raporlama gibi özellikler sayesinde Nevşehir Belediyesi, ekipler arası koordinasyonu ve operasyon kontrolünü sağlarken, yakıt kullanımını yüzde 15 oranında azalttı. Aylık olarak ortalama 712 kilometre ve 37 saat tasarruf ederek, 672 ton atık toplanan ve görev performansının iki kat arttığı şehirde, konteyner başına düşen operasyon harcamaları yarı yarıya azaldı. 

Hızla artan nüfus ve tüketim, atık miktarında da yüksek seviyede artışa sebep oluyor. Bu anlamda yerel yönetimler artık geleneksel metotlar kullanarak atıklarla baş edemiyor. Verimsiz atık yönetimi, vatandaşların refahına ve doğaya da büyük zararlar veriyor. Sektördeki bu sorunları fark eden Evreka ekibi, kentsel katı atık yönetimi için rota planlaması, sensörler, filo teknolojisi, vatandaş uygulamaları gibi birbirine entegre olabilen pek çok çözüm geliştirdi.  

Yenilikçi atık yönetimi çözümleri arayan ve Türkiye'de bu konuda bir rehber olan Nevşehir Belediyesi de Evreka'nın akıllı şehir teknolojisini tercih ediyor. Bir yandan operasyonlarının maliyetleri düşerken, hizmet ve kentsel yaşam kalitesi artan Nevşehir Belediyesi'nin Evreka ile işbirliği altı yıldır güçlenmeye devam ediyor. 

Konteyner yönetimi ihtiyaçları çözüldü 

İnovatif atık yönetimi çözümleri arayışında yeraltı konteynerleriyle çalışan Nevşehir Belediyesi'nin en büyük gereksinimleri bu konteynerleri yönetmek, doluluk oranlarını ve yaşanan sorunları tespit etmekti. Bu ihtiyaçları ele alan daha kapsayıcı bir çözüm arayışları devam ederken 2016 yılında Evreka ile tanışan Nevşehir Belediyesi, saha analizlerinin ardından yer altı ve yer üstündeki 350 konteyner için Evreka çözümlerini kullanmaya başladı. Şoför ve operasyon yöneticileri dahil olacak şekilde Belediye personeli de tablet uygulaması ve işleyiş hakkında eğitim aldı. 

Günlük planlamayla her açıdan tasarruf 

Sensörler aracılığıyla doluluk oranını, sıcaklığı, konumu ve hareketi anlık olarak ölçerek verileri bulut tabanlı bir sisteme aktarılarak bu veriler ışığında günlük olarak optimize edilen atık toplama rotaları oluşturuluyor. Şoförlerin kolaylıkla kullanabildiği navigasyon sistemleri vasıtasıyla her gün görev başlamadan önce ölçüm alınıp rota oluşuyor ve sonucunda sadece doluluk oranı yüzde 70'in üstünde olan noktalar ziyaret ediliyor. Böylece zamandan, enerjiden ve yakıttan tasarruf etmenin yanı sıra operasyon verimliliği ve kar oranlarında da artış sağlanıyor.   

“Öncü olmak mutluluk verici” 

Altı yıldır Evreka ile birlikte çalışan Nevşehir Belediyesi, artık sistemi otomatik olarak çalıştırıyor. Sistemi açan biri olmasa bile sensör verileri doğrultusunda rota optimizasyonu sağlanıyor ve görev dağılımı yapılıyor. Nevşehir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Cemal Gürsoy, “Dünyada bu çözümlerle bu kadar uzun vadeli çalışan bir belediye yok. Öncü olmamız bize mutluluk veriyor ve çalışmaları ilerletmek istiyoruz.” diyerek iş birliğini büyütmek istediklerini ifade etti. Evreka çözümleri sayesinde yakıt kullanımını yüzde 15 oranında azalttıklarını söyleyen Gürsoy, zaman tasarrufunun da çalışmaları büyütmek istemelerinde önemli bir etken olduğunu belirtti. 

Operasyon maliyetleri yarı yarıya düştü 

Görev kontrolü, yakıt takibi, doğru planlama ve raporlama gibi özellikler sayesinde Nevşehir Belediyesi, ekipler arası koordinasyonu ve operasyon kontrolünü sağladı. Yer altı ve yer üstü konteynerlerinden gelen ve tek bir merkezde toplanan veri akışı ile tüm aşamalar optimize edildi. Önceden dört araçla çalışan belediye, saha verilerine bakarak iki araçla çalışmanın yeterli olduğunu gördü. Böylece, her konteyner için tek tek ve 3-4 günde bir yapılması gereken ziyaretler de yarı yarıya azaldı. Aylık olarak ortalama 712 kilometre ve 37 saat tasarruf edilirken, 672 ton atık toplandı ve görev performansı iki kat arttı. Konteyner başına düşen operasyon harcamaları yarı yarıya azaldı.  

Çevre dostu bir şehir 

Evreka ve Nevşehir Belediyesi işbirliği sayesinde ölçümlenebilir operasyonlar ile döngüsel ekonominin temellerinin atıldığını söyleyen Evreka CEO'su Umutcan Duman, “Bu sayede atık yönetimi çözümlerinin kent yaşamına, doğaya ve sürdürülebilirliğe olan faydalarını görmek mümkün. Rota optimizasyonu sayesinde harcanan zaman ve yakıt azalırken sağlanan verilerin kullanımıyla doğru ve hakkaniyetli hizmet artış gösterdi. Aynı zamanda trafik yoğunluğunun azalmasıyla şehir ekonomisi, insan sağlığı ve yaşam kalitesine olan olumsuz etkinin yanı sıra en önemlisi yılda ortalama 90 bin kg karbon emisyonu azaldı. Sağlanan bu emisyon azalmasını, toplam 120 ağacın kurtarılmasına eş değer bir oran olarak değerlendirebiliriz. Nevşehir, akıllı şehir teknolojileriyle artık hem daha temiz hem de daha yaşanabilir çevre dostu bir şehir oldu” dedi. 

Yerel yönetimlerle işbirliği sayesinde temiz şehirler oluşuyor 

Bulut tabanlı ve sürdürülebilir çözümler sağlayan Evreka, atık yönetimi ve geri dönüşümdeki her detayı planlamaya devam ediyor. ‘Hepsi bir arada' platformuyla gerçek zamanlı veriye dayanarak kapsamlı, özelleştirilebilir ve sürekli güncellenen yazılım ve donanım ürünleri 20'nin üzerinde ülkede global çaptaki sektör devleri tarafından da kullanılarak tercih ediliyor. Türkiye'de de kayda değer başarılar ve ödüller kazanan Evreka, yerel yönetimlerle kurduğu işbirliği sayesinde daha verimli operasyonlara ve temiz şehirlere alan açıyor.  

Proje hakkında video için tıklayınız

İlgili Kişi:  
Ulaş Dağlıoğlu  
Garaj PR                  
05447345221  
ulasd@garajpr.com

   
Evreka hakkında  
Tüm atık yönetimi ve geri dönüşüm sürecini dijitalleştirmek için bulut tabanlı ERP yazılım ve donanımları sunan SaaS şirketi Evreka, müşterilerine operasyonel mükemmellik ve verimlilik sağlamak amacıyla son teknoloji yazılım ve donanım çözümleri sunuyor. Varlık yönetiminden tesis yönetimine kadar birçok faaliyeti dijitalleştirerek küresel atık yönetimi sektöründe lider bir rol oynuyor. 46 iş ortağıyla birlikte 40'tan fazla ülkede faaliyet gösteren Evreka, yazılım ve donanım yeniliklerini kullanarak entegre bir platform geliştirmenin yanı sıra daha sürdürülebilir ve dijital bir süreç yönetimi için dünyanın her yerindeki atık yönetimi şirketleri, yerel yönetimler ve belediyelerle işbirliği içinde çalışıyor. https://evreka.co/tr/